Hep

Altyapısından yetiştiği Trabzonspor ’da basamakları adım adım çıktı Uğurcan Çakır… 2017’de birinci kere A kadroda lig maçı oynadı, sonraki yıl Fenerbahçe derbisinde devraldığı eldivenleri bir daha kimseye bırakmadı. Kaptanlığa yükseldi; Üstün Kupa, Türkiye Kupası ve son olarak lig şampiyonluğu yaşadı. A Ulusal Kadro ’ın birinci kalecisi olmayı başardı. 18 milyon Euro’luk varsayımı piyasa bedeliyle yalnızca Trabzonspor’un değil, Muhteşem Lig’in de en değerli oyuncusu olarak gösterilen Uğurcan, Slovenya kampında Fanatik’e açıklamalarda bulundu.

‘Trabzonspor hakkımız olanı verir’

Yönetimle bu bahiste bir görüşme oldu mu pekala; sözleşmenle ilgili, geleceğinle ilgili?

Ertuğrul Lider (Doğan) ile mukaveleyi konuştuk. Söylediler düzelteceklerini alışılmış ki. Zira maaş istikrarı var. Ve Trabzonspor da zati hakkımız olanı veriyor. Ondan yana hiçbir ıstırabımız yok. Zati konuştuk bu mevzuyu da. Muhakkak olsun işler. Ondan sonra ikinci plan, o olacak natürel ki.

Geçen dönemden itibaren transferle ilgili daima haberler çıkması senin motivasyonunu nasıl etkiliyor?

Benim motivasyonumu çok etkilemiyor açıkçası. Zira ben her vakit en yeterli performansı vermeye çalışıyorum. Trabzonspor’un kaptanıyım ve elimden gelenin en güzelini yapmaya uğraşıyorum. Daha fazla çalışıyorum. Zira hedeflerim var. Gitsem de kalsam da en âlâ formda idman yapıp, döneme hazırlanmak istiyorum burada. Dedikodular beni etkilemiyor. İşime odaklanıyorum. Ben her vakit daha fazlasını ortaya koymayı hedefliyorum.

‘Kelimelere dökmek imkansız’

Şampiyonluk maçında Antalyaspor karşısında penaltı kurtardın, o anda bütün stat senin için tezahürat yaptı. Neler hissettin tam olarak?

Çok hoş bir his. O maç finaldi. Penaltı kurtardım ve şampiyon olduk. Herkes üzere benim de emeğim var. Altyapıdan gelen bir oyuncu olarak çok daha farklı hisler. Biz Trabzonsporluyuz çocukluğumuzdan beri ve daima bu anların hayalini kuruyorduk. Trabzonspor’da oynamaya başlayınca da hayalden çok, maksat oldu şampiyonluk. Antalya maçında da o penaltıyı kurtarmak nasip oldu. İnanılmaz bir kıssa ortaya çıktı. O anı anlatmak imkansız, sözlere dökemiyorum. Hayatım boyunca unutmayacağım. Kentimize resmi olarak 37 yıl sonra kupayı getirmek gurur verici. Kupaya gidene kadar ki yol farklı bir anı ve heyecandı. Yaptıklarınızın, çalıştıklarınızın karşılığını görmek farklı.

‘Abdullah Avcı büyük şans’

Uğurcan’ın gözünde Abdullah Avcı nasıl? Antrenmanda, soyunma odasında, maçta… Biraz anlatır mısın?

Her şeyden değerlisi Abdullah hoca bir kez çok güzel insan. Herkese karşı karakterli ve saygılı. İrtibatımız her vakit âlâ. Saha içi ve saha dışı daima olumlu konuşur, eksiklerimizi gösterirken motive eder. Teknik-taktik açıdan esasen çalıştığım en uygun hoca diyebilirim. Fakat en değerlisi insan olarak yaklaşımı. Herkese yardımcı oluyor. Trabzonspor topluluğu onun üzere bir hocaya sahip olduğu için muhakkak şanslı. Ben de o denli. Zira Abdullah hocayla bir arada kendimi daha fazla geliştirme imkanı buldum. Bütün arkadaşlarım keza o denli ve şampiyon olduk. Bu sene de iddialıyız olağan ki.

‘Altay’la tatlı rekabetimiz var’

Altay’la ilgili spor kamuoyunun yaratmaya çalıştığı bir rekabet var. Aranızdaki irtibat nasıl?

Tatlı rekabet var olağan ki. Arkadaşım elbette. A Ulusal Takım’a birlikte gidiyoruz. Hak eden, hocanın vazife verdiği oynuyor esasen. Sohbetimiz âlâ, birebir alanda birlikte egzersiz yapıyoruz. Bir kahrımız yok, Altay’a da sorsanız birebir şeyi diyecektir. Elbette rekabet var. Sonuçta Ulusal Takım’ın başarısı kıymetli. Oynayan elinden geleni yapacaktır.

‘Genç kalecilerimizle konuşuyorum’

Kampta genç kaleciler Taha, Hakan ve Kağan’la çalışıyorsun. Onlara nasıl örnek oluyorsun, neler söylüyorsun?

Ben de 17-18 yaşımda Trabzonspor’la birinci sefer kampa gitmiştim. Çok heyecanlıydım, onlarda da birebir heyecanı görüyorum. O vakit önümde ağabeylerim vardı. Onur ağabeyden çok şey öğrendim. Sonrasında Hakan abi (Arıkan), Fatih abi (Öztürk) geldi. Hepsinin ne yaptığını dikkatli izliyordum. Altyapıdan çıkıp geldiğinizde eksikleriniz oluyor sonuçta. Ve ben onlardan bir şeyler öğrenerek eksiklerimi kapatmaya çalıştım. Elbette kendi tarzın oluyor. Lakin gördüklerinle hepsini birleştiriyorsun. Taha biraz daha deneyimli. Fakat Hakan ve Kağan bilhassa bizden ne kapabiliyorsa, kapmalılar. Sık sık konuşuyorum, uyarıyorum. Hepsinin potansiyeli ve yetenekleri var, uygun kaleci olacaklar. Benim yaptığım üzere çok çalışmaları lazım. Kolay değil.

‘Hiç keşke demedim’

Altyapıdan çıktın, tırnaklarınla kazıyarak Trabzonspor’un kaptanı oldun, A Ulusal Takım’ın kalecisi oldun. Geriye dönüp baktığında, hiç keşke dediğin bir şey var mı?

Keşke dediğim hiç olmadı. Hayal ettiğim, hedeflediğim her şeye adım adım çok çalışarak ulaştım. Şu an yaptıklarımdan gurur duyuyorum. Umuyorum dahi güzellerini de yapacağım.

‘Dorukhan’la uygun anlaşıyoruz’

Kaptan olarak grupta herkesle ortan yeterli, lakin Dorukhan’la biraz daha yakınsınız, tatilde de birlikteydiniz. Onun için neler söylersin?

Milli Takım’da alt yaş kategorilerinde daima grup arkadaşlığı yaptık, tıpkı odada kalıyorduk. Daima muhabettimiz vardı, hiç kesilmedi. A Ulusal Takım’da da birebir halde. Yerlisi, yabancısı bütün arkadaşlarımla samimiyim ekipte, fakat Dorukhan’la meskenlerimiz de yakın ve daha fazla vakit geçiriyoruz, düzgün anlaşıyoruz.

‘Avrupa’da Oblak ve Mendy Türkiye’de Muslera’

Avrupa futbolunda beğendiğin kaleciler kimler?

Son dönemde Mendy’yi beğeniyorum Chelsea’deki. Oblak zati çok tam bir kaleci. Türkiye’den de Muslera’yı söyleyebilirim.

‘Sakin yaşamayı seviyorum’

Son olarak aile ve özel hayat… Eşin, çocuğun, baban, annen. Çabucak çabucak her maçta tribündelerdi. Trabzon’da günler nasıl geçiyor?

Trabzon’da çoğunlukla evdeyiz. Çocuğumla, eşimle vakit geçiyorum. Annemler Antalya’da yaşıyor ancak maçlara gelmeye çalışıyorlar. Aile her vakit ekstra güç. Sakin bir hayatım var. Bunu da seviyorum. Sakin bir beşerim ve ona nazaran yaşıyorum. Çok da memnunum. Tüm aileme takviyeleri için sizin aracılığınızla da teşekkür ediyorum.

‘Geçen yıldan kolay olabilir’

Taraftarlara bildirinin nedir, kaptan olarak onlara nasıl seslenirsin?

Taraftarlarımıza çok teşekkür etmek istiyorum. Geçen dönem şahane bir muvaffakiyet kıssası yazdık daima birlikte. Bize büyük takviye verdiler. Deplasmanlarda karşıladılar, otellere geldiler, havalimanlarında hiç yalnız bırakmadılar. Muvaffakiyetin büyük hissesi onların. Onlar olmasa tahminen de yapamazdık, ki pandemi periyodunda taraftarsız oynadığımız maçlarda zahmet yaşamıştık. Oradan anlaşılıyor zati verdikleri katkı. O dönem da şampiyonluğa oynuyorduk. Taraftarımızın içi rahat olsun. Buraya gelen her oyuncu bizim canımız. Hepsine yardımcı olmaya ve Trabzonspor’u hissettirmeye çalışıyoruz. Trabzonspor’a gelen her oyuncu çok keyifli oluyor ve süratli kaynaşıyor. Gerçek manada aile ortamı var kampta. ‘O müziği dinletmeliyiz’ Oturmuş bir kadroyuz ve bu sene de düzgün futbolcular ortamıza katıldı. Düzgün çalışıp, hocanın istediklerini yaparak tekrar şampiyonluğa oynamak istiyoruz. Zira maksadımız her vakit tepe ve her kulvarda kupa kazanmak. Açıkçası ben geçen yıldan de kolay olabileceğini düşünüyorum. Evvel Muhteşem Kupa’yı alalım. Sonrasında Şampiyonlar Ligi Play-Off’u var. Kümelere kalıp, taraftarlarımıza Trabzon’da o müziği dinletmek istiyoruz. Geçen yılki unutulmaz anılar için de hepsine tekrar çok teşekkür ediyorum. Ve tekrar şampiyon olmak istiyoruz.

‘Herkes burada oynamak ister’

Uğurcan Çakır gidecek mi, kalacak mı? Herkesin merak ettiği husustan başlayalım. Bilhassa Şampiyonlar Ligi döneminde kimse seni kaybetmek istemiyor…Nasıl değerlendireceksin?

Şu an tam muhakkak değil aslında.Biraz vakte bıraktım, kulüp de tıpkı halde. Olağan Trabzonspor’da kupalar kazandım lakin kendi mesleğim için gitmem güzelse, kıymetliyse gitmek isterim. Fakat değilse zati Trabzonspor’da oynuyorum, Türkiye’nin en büyük topluluğu bana misyona son şampiyonu. Herkes burada oynamak ister. O yüzden gitsem de kalsam da mutsuz olacağım bir durum mutlaka yok. Mesleğim için yanlışsız ekip olursa, hem kulübümün hem benim beklentilerim karşılanırsa, Avrupa maksadımı gerçekleştirmek istiyorum. Onun dışında burada aslında memnunum. Sonuç olarak şu an net bir şey yok ve vakit gösterecek. Daha var zati transfere. İyisi olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir