Bae

BAE Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan Ahmed Al Jaber de iki ülke ortasında toplumsal, ekonomik, ticari ve kültürel bağ bulunduğuna işaret ederek çalıştayın hem Türkiye’nin hem de BAE’nin ekonomik büyümelerine katkı sağlayacağını, birçok öncelikli kesimde heyecan verici yatırım fırsatlarını keşfetmeyi amaçladığını söyledi.
 
YATIRIMLAR ETE KEMİĞE BÜRÜNÜYOR
 
BAE’nin Türkiye’ye yapacağı yatırımlar, ete kemiğe bürünüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulunan BAE Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan Ahmed Al Jaber ile bir ortaya geldi. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisinde gerçekleşen görüşmeye, BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani Al Zeyoudi, BAE Halk Eğitimi ve İleri Teknolojiden sorumlu Devlet Bakanı Sarah Al Amiri, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Burak Dağlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç ile Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdede ve Mehmet Fatih Kacır da katıldı.
 
Yaklaşık bir saat süren heyetler ortası görüşmenin akabinde yatışım çalıştayına geçildi. Açılış konuşması yapan Bakan Varank, şunları söyledi:
 
İLİŞKİLER ÜST DÜZEYDE: Önderlerimiz ortasındaki ağır temaslar ikili münasebetlerimizin çok üst düzeye gelmesinde kıymetli bir rol oynadı. Bu ziyaretin de sanayi, yatırım ve teknoloji alanlarındaki iş birliğimize kıymetli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum.
 
YENİ KONTAKLAR: Bugün tıpkı vakitte yenilenebilir güç, otomotiv, petrokimya, makine, besin, sıhhat, e-Ticaret ve başka pek çok daldan firmalarımızla bir yatırım çalıştayı düzenliyoruz. Potansiyel iş birliği imkanları daima birlikte değerlendireceğiz. Türk ve Birleşik Arap Emirlikli firmalarımız, kurumlarımızın yeni irtibatlar kurabilecek, somut projeler geliştirebilecek bir ortamlarını bugün burada oluşturmuş olduk.
 
DAHA GÜÇLÜ DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR: İnşallah, ticaretimizi çeşitlendirmemize ve yeni yatırımları teşvik etmemize bu program vesile olacak. Dostum Jaber ve ben daha güçlü, daha sürdürülebilir ekonomiler inşa etmek için elimizden gelen her şeyi yapmak üzere önderlerimizden talimat aldık.
 
BAE Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Al Jaber de konuşmasında özetle şunları kaydetti:
 
Öncelikle BAE İdaresi ve halkının Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti ve halkına en derin hürmet ve sevgilerini ileterek sözlerime başlamak isterim. Ayrıyeten hem dostum hem de meslektaşım Sayın Bakan Mustafa Varank’a, BAE heyetini Türkiye’ye davet ettikleri ve bu son derece değerli toplantının gerçekleşmesine vesile oldukları için teşekkürlerimi sunarım. İstanbul’a ve bu hoş ülkeye iki ülke ortasındaki güçlü bağları daha da güçlendirmek için tekrar gelmiş bulunmaktayız.

HEYECAN VERİCİ FIRSATLAR: BAE idaresinin rehberliği ile uyumlu olarak bu toplantı, hem Türkiye’nin hem de BAE’nin ekonomik büyümelerine katkı sağlayacak birçok öncelikli dalda heyecan verici yatırım fırsatlarını keşfetmeyi amaçlayan toplantılardan biridir. BAE ve Türkiye ortasında onlarca yıldır yakın ve çok özel toplumsal, ekonomik, ticari ve kültürel bağ var.
 
YENİ VE PARLAK ETAP: Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Lideri Majesteleri Pir Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın geçen Kasım ayında Türkiye’ye yaptığı ziyaret, ikili ilgimizde yeni ve parlak bir etaba işaret etti. İki ülke, halkları ve bölge için sürdürülebilir ekonomik büyüme için net bir vizyonu paylaşıyor. Sayılar da bunu destekliyor.
 
UZAYDA ORTAKLIK

Çalıştayın akabinde Bakan Varank ve BAE heyeti, Galataport’u ziyaret etti. iki ülke ortasında Uzayın Barışçıl Kullanımı, Uzay Bilimi, Teknolojileri ve Uygulamaları Alanlarında İşbirliğine Ait Mutabakat Zaptı imzalandı. Bakan Varank ve Al Jaber ile BAE’li öteki bakanların refakatindeki imzalar, Türkiye Uzay Ajansı Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım ile BAE Uzay Ajansı Genel Müdürü Salem Butti Al Qubaisi tarafından atıldı.
 
BİLGİ VE DENEYİM PAYLAŞIMI
 
İmzalanan mutabakatla uzay araştırmaları, teknolojileri ve uygulamaları alanında iki ülke insan kaynağı yetiştirecek, bilgi ve deneyim paylaşımı yapacak. Yörünge altı uçuşlar, fırlatma, roket, görüntüleme uydu sistemleri alanlarında ortak Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirecek. Kent ve bölge planlama, afet idaresi, doğal kaynak tarama hususlarda sosyoekonomik alanda uzay çalışmaları yapacak.

POTANSİYEL İŞ BİRLİĞİ İMKANLARI
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın davetiyle Türkiye’ye gelen BAE heyeti, üç bakanın yanı sıra BAE’nin önde gelen yatırım fonları ve şirketlerinin CEO’ları da yer alıyor. Çalıştayda sanayi, yenilenebilir güç, petrokimya, besin, e-ticaret, savunma, otomotiv ve havacılık kesimlerinde faaliyet gösteren kuruluşlar ve şirketlerin temsilcileri ile BAE’nin önde gelen şirketleri ortasında potansiyel iş birliği imkanları da değerlendirildi.

ŞUBAT’TA PLANLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun bir ortadan sonra Şubat ayında BAE’ye bir ziyaret gerçekleştirmiş, heyette yer alan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank da BAE’li mevkidaşı Al Jaber ile bir ortaya gelmişti. Görüşmede Al Jaber başkanlığında geniş iştirakli bir heyetin yatırım ortamını yerinde inceleme üzere Türkiye’ye ziyaret konusunda mutabakata varılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir