Dolar

Ekonomik büyümenin yavaşlayacağına dönük beklentilerle Çin’de yaşanan corona virüsü kısıtlamaları fiyatların baskılanmasında tesirli oldu. 

Petrol fiyatları nisan ayından bu yana birinci defa varil başına 100 doların altına geriledi. Sonrasında ise bu fiyatın etrafında dalgalı seyrini sürdürüyor.

PETROL FİYATLARI NEDEN GERİLİYOR?

Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek için yeni karantinalara başlayan Çin’in yarattığı talep baskısı petrolü tekrar aşağı taraflı baskıladı. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı ve ABD’den sonra en büyük ikinci tüketici olan ülkenin talebinin azalacağına dönük kaygılar petrol fiyatlarının düşmesine katkıda bulundu.

130 DOLAR DÜZEYLERİNİ GÖRMÜŞTÜ

Petrol fiyatları Rusya Ukrayna savaşının başlamasının çabucak akabinde martta varil başına 130 dolar düzeylerini görmüştü. Sonrasında Fed’in faiz atılımlarının piyasaları yavaşlatacağı beklentileri ile Çin’de hadiselerin artması fiyatlar üzerinde baskıya neden oldu.

BENZİNE İNDİRİM GELDİ

Brent petrolün 100 doların altına düşmesi sonrası, akaryakıtın litre fiyatına bugünden itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 54 kuruş indirim geldi. Motorinin litre fiyatında ise bir değişiklik yok.

Böylece İstanbul’da akaryakıtın litre fiyatı 25 lira 2 kuruştan, 23 lira 66 kuruşa indi. Öte yandan Ankara’da 23 lira 78 kuruşa, 23 lira 77 liraya düştü.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş eser fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve özgürü nedeniyle şirketler ve kentlere nazaran küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir