Atay

EFELER, AYDIN (İHA) – Efeler

Çalışmalarında ve hayata geçirdiği projelerde uyguladığı olumlu ayrımcı tavır nedeniyle ‘Kadın Dostu Başkan’ olarak anılan Efeler Belediye Lideri Mehmet Fatih Atay, bayan istihdamında farkındalık oluşturacak bir aktifliğe imza attı. Efeler Belediyesi, bayanları toplumsal, ekonomik ve siyasal alanda güçlendirmek için çalışan sivil toplum kuruluşları ve 2021 yılında ‘erkek mesleği’ olarak görülen işlerde bayan çalışanları istihdam eden teşebbüsçüler için ödül merasimi düzenledi. Nevzat Biçer Nikah ve Konferans Salonu’nda düzenlenen merasime Efeler Belediye Lideri Mehmet Fatih Atay, eşi Güneş Atay, UYGUN Parti Aydın Vilayet Lideri Recep Taner, YETERLİ Parti Efeler İlçe Lideri ve Efeler Belediye Meclis Üyesi İlhan Adıyaman, Efeler Belediyesi meclis üyeleri, bayan derneklerinin ve vakıflarının temsilcileri, öbür sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, oda liderleri, siyasi partilerin temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Efeler Belediyesi’nin hizmetlerini özel bir şirketin ‘Eteklerden Zirvelere’ isimli bayan temalı toplumsal sorumluluk projesini anlatan görüntüler sinevizyon gösterisiyle konuklara sunuldu. Merasime katılanların izlerken duygusal anlar yaşadığı sinevizyon gösterisinin akabinde konuşma yapan Efeler Belediye Lideri Mehmet Fatih Atay, Efeler ilçesinde bayan nüfusunun erkek nüfusundan fazla olduğuna dikkati çekti. Lider Atay sayısal fazlalıktan çok bayanların nitelikli ve kaliteli bir hayat sürebilmelerine ehemmiyet verdiklerini belirtti.

“Hanımevi açmadığımız mahalle kalmayacak”

Vazife yaptığı mühlet içinde bayanlar için her türlü hizmeti yapmaya kelam verdiğini ve bu kelamını tutmak için çalıştığını söyleyen Lider Atay, şöyle konuştu:

“Merkez Yeniköy Mahallesi’ndeki bayanların durumu seçim çalışmalarımızda beni çok etkiledi. Seçim konuşması yaparken beni ayakta dinlemişlerdi. Sandalye götürdük, oturmamayı tercih ettiler. Konuşmamdan sonra yanlarına gidip teşekkür ettim ve onlara seçildiğim takdirde taleplerini sordum. Bir ortaya gelerek vakit geçirebilecekleri, sosyalleşebilecekleri bir park istediler. Birinci yaptığımız hizmet Merkez Yeniköy Mahallesi’nde ‘Kadın Parkı’nı yapmak oldu. İkinci yaptığımız hizmet ise gündüz bakımeviydi. Bayanların özgürleşmesi için, toplumda kendilerine bir alan yaratabilmeleri için çocuklarının Efeler Belediyesi bünyesindeki gündüz bakımevinde inançlı bir halde bakılmalarını sağladık. Hanımevleri ve kitap kafeler açtık. Bayanların sosyalleşebilecekleri, çay-kahve içip soluklanabilecekleri, kendileri için özel olan günler düzenleyip keyifle vakit geçirebilecekleri yerler oldu hanımevleri. Kitap Kafe’nin de yakın vakitte 4’üncüsünü açacağız. Bir yıl içinde Kitap Kafe ve Hanımevi olmayan hiçbir mahallemiz olmayacak.”

Bayanların çalışacağı fabrika için tarih verdi

Bayanların çalışacağı fabrikanın açılış tarihini açıklayan Atay, “16 Mart’ta da açılışını yapacağımız bir fabrikamız var. Bu fabrikamızın özelliği Türkiye’de birinci defa yalnızca bayanların çalışacağı bir fabrika olması. Ülkemizde en kaliteli enginarın yetiştiği ilçemizde Efeler Cumhuriyet Besin Fabrikası’nı açacağız, bayan çalışanlarımız bu eserleri işleyerek katma kıymet oluşturacak. Bayanların başaramayacakları hiçbir şey yok ve onlar her şeye layık. Size minnet borçluyuz. Bu ülke sizin dirençli çabalarınız sayesinde ulusal Kurtuluş Savaşı’nı kazandı. Bayanların üretmeleri, özgüven kazanmaları gerekiyor. Ürettiğiniz mühlet güçlü olacaksınız. Sizler güçlü, keyifli olursanız aile keyifli olur, toplum memnun olur. Efeler Belediyesi olarak bayanlar için her şeyi yapmaya hazırız” diye konuştu.

Konuşmasının akabinde Lider Atay, toplumdaki yanlış algıları yıkmak için ‘erkek mesleği’ olarak görülen işlerde bayan işçi istihdam eden şirketin İdare Heyeti Lideri Yüksel Tuncer’e ve bayanları toplumsal, ekonomik, siyasal alanda güçlendirmek için çalışan bayan sivil toplum kuruluşu temsilcileri; Türk Bayanlar Kurulu Derneği Aydın Şubesi Lideri Esen Serter, Bayan Muhafaza Derneği Lideri Habibe Gürer, Türk Bayanlar Birliği Lideri Saadet Kavasgil, Aydın Teşebbüsçü Bayanlar Derneği Lideri Senem Bircan, Aydın İş Bayanları Derneği Lideri Belgin Çekmen Altay, Aydın Bayan Efeler Derneği Lideri Gülsevil Gürsoy Ergünoğlu, Etkin Emekli Bayanlar Derneği Aydın Şube Lideri Nazan Sarıerler ve Türk Bayanlar Kurulu Efeler Şube Lideri Tülay Atıgan’a teşekkür plaketi verdi. Güneş Atay da plaket alan isimlere çiçek takdim etti.

Projeyi anlattı

Ödül alan iş insanı Yüksel Tuncer, konuşmasında ‘Eteklerden Zirvelere’ projesinin nasıl oluştuğu ile ilgili bilgi verdi. Tuncer, “Böyle bir tertibi sağladığı için Efeler Belediye Liderimiz Mehmet Fatih Atay’a içten teşekkür ediyorum. Bu projeleri üretmek için insanın ruhu olması lazım. Bu proje bir akşam belgesel izlerken üretildi. ABD’deki maden ocağında bayanların kamyon kullandığını görünce üç-dört saat bu projeyi kurguladım. Çabucak projeyi konuşmak için toplantı yaptık. Erkek kamyon sürücüsü bulamazken bayan kamyon sürücüsü nasıl bulacağımızı düşündük. Muhtarlarla bir ortaya geldik, reklamlar verdik. Müracaatların hepsini kabul ettik ve bayan çalışanlarımızın bu işin altından nasıl kalkabileceklerini göstermiş olduk” diye konuştu. – AYDIN

İhlas Haber Ajansı – Lokal

Mehmet Fatih Atay, İstihdam, Efeler, Aydın, Mahallî, Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir