Alan

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisinde gerçekleşen görüşmeye, BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani Al Zeyoudi, BAE Halk Eğitimi ve İleri Teknolojiden sorumlu Devlet Bakanı Sarah Al Amiri, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Burak Dağlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç ile Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdede ve Mehmet Fatih Kacır da katıldı. Yaklaşık bir saat süren heyetler ortası görüşmenin akabinde yatırım çalıştayına geçildi. Açılış konuşması yapan Bakan Varank, şunları söyledi:

İLİŞKİLER ÜST DÜZEYDE: Önderlerimiz ortasındaki ağır temaslar ikili bağlarımızın çok üst düzeye gelmesinde değerli bir rol oynadı. Bu ziyaretin de sanayi, yatırım ve teknoloji alanlarındaki iş birliğimize değerli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum.

YENİ İRTİBATLAR: Bugün birebir vakitte yenilenebilir güç, otomotiv, petrokimya, makine, besin, sıhhat, e-Ticaret ve öbür pek çok daldan firmalarımızla bir yatırım çalıştayı düzenliyoruz. Potansiyel iş birliği imkanları daima bir arada değerlendireceğiz. Türk ve Birleşik Arap Emirlikli firmalarımız, kurumlarımızın yeni temaslar kurabilecek, somut projeler geliştirebilecek bir ortamlarını bugün burada oluşturmuş olduk.

DAHA GÜÇLÜ: İnşallah, ticaretimizi çeşitlendirmemize ve yeni yatırımları teşvik etmemize bu program vesile olacak. Dostum Jaber ve ben daha güçlü, daha sürdürülebilir ekonomiler inşa etmek için elimizden gelen her şeyi yapmak üzere önderlerimizden talimat aldık.

Uzayda ortaklık

Çalıştayın akabinde Bakan Varank ve BAE heyeti, Galataport’u ziyaret etti. İki ülke ortasında Uzayın Barışçıl Kullanımı, Uzay Bilimi, Teknolojileri ve Uygulamaları Alanlarında İşbirliğine Ait Mutabakat Zaptı imzalandı. İmzalanan mutabakatla uzay araştırmaları, teknolojileri ve uygulamaları alanında iki ülke insan kaynağı yetiştirecek, bilgi ve deneyim paylaşımı yapacak. Yörünge altı uçuşlar, fırlatma, roket, görüntüleme uydu sistemleri alanlarında ortak Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirecek. Kent ve bölge planlama, afet idaresi, doğal kaynak tarama bahislerde sosyoekonomik alanda uzay çalışmaları yapacak. Varank’ın davetiyle Türkiye’ye gelen BAE heyeti, üç bakanın yanı sıra BAE’nin önde gelen yatırım fonları ve şirketlerinin CEO’ları da yer alıyor. Çalıştayda sanayi, yenilenebilir güç, petrokimya, besin, e-ticaret, savunma, otomotiv ve havacılık dallarında faaliyet gösteren kuruluşlar ve şirketlerin temsilcileri ile BAE’nin önde gelen şirketleri ortasında potansiyel iş birliği imkanları da değerlendirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun bir ortadan sonra Şubat ayında BAE’ye bir ziyaret gerçekleştirmiş, heyette yer alan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank da BAE’li mevkidaşı Al Jaber ile bir ortaya gelmişti. Görüşmede Al Jaber başkanlığında geniş iştirakli bir heyetin yatırım ortamını yerinde inceleme üzere Türkiye’ye ziyaret konusunda mutabakata varılmıştı.

‘Yeni ve parlak bir aşama’

BAE Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Al Jaber de konuşmasında özetle şunları kaydetti: “İstanbul’a ve bu hoş ülkeye iki ülke ortasındaki güçlü bağları daha da güçlendirmek için tekrar gelmiş bulunmaktayız. BAE idaresinin rehberliği ile uyumlu olarak bu toplantı, hem Türkiye’nin hem de BAE’nin ekonomik büyümelerine katkı sağlayacak birçok öncelikli kesimde heyecan verici yatırım fırsatlarını keşfetmeyi amaçlayan toplantılardan biridir. BAE ve Türkiye ortasında onlarca yıldır yakın ve çok özel toplumsal, ekonomik, ticari ve kültürel bağ var. Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Lideri Majesteleri Pir Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın geçen kasım ayında Türkiye’ye yaptığı ziyaret, ikili münasebetimizde yeni ve parlak bir kademeye işaret etti. İki ülke, halkları ve bölge için sürdürülebilir ekonomik büyüme için net bir vizyonu paylaşıyor. Sayılar da bunu destekliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir