Alman

Dünyanın en değerli turizm destinasyonlarından Antalya’da, bu yıl Ukrayna- Rusya savaşı istikrarları değiştirdi. Antalya’nın iki ana pazarı olarak en çok turistin geldiği Rusya ve Almanya ortasındaki liderlik koltuğu, 5 yıl sonra yine Almanlara geçti.

Antalya Kent Kurulu Turizm Çalışma Kümesi Lideri Recep Yavuz, şahsî bloğunda Alman turizmindeki gelişmeler ve değişimle ilgili makale yayımladı. Yavuz, 2016’da Sultanahmet’teki bombalı akında 13 Alman vatandaşının hayatını kaybetmesiyle gerileme sürecine giren Alman turist gelişlerinin, pandemi ertesinde eski günlerine döndüğünü açıkladı.

DÜNYANIN EN ÇOK GEZEN HALKI

Dünyanın en çok gezen halkı Almanların 2 yıldır kısıtlanan seyahat isteklerinde bu yıl gerçek manada patlama yaşandığını belirten Yavuz, “Ne son günlerde artan pandemi hadiseleri, ne Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yükselen fiyatlar Almanları seyahatlerinden alıkoyamıyor. Almanya’dan nisan ayında başlayan turizm hareketliliği, haziran sonunda kimi eyaletlerin yaz tatiline girmesiyle artarak devam etti” dedi.

ÇOCUKLU AİLELERİN TERCİHİ ANTALYA

Almanların üçte biri kendi ülkelerinde tatile çıkarken, bir o kadarının da Akdeniz ülkelerini ziyaret ettiğini anlatan Yavuz, “Türkiye, İspanya, Yunanistan ve İtalya en çok tercih edilen ülkeler. Çocuklu ailelerin tercihi Türkiye olurken, gençler İspanya’yı tercih ediyor. Türkiye’de başta Antalya olmak üzere, Ege ve İstanbul Almanların en çok ilgi ettiği bölgeler. Bilhassa Antalya, çok farklı otel seçeneği ve her şey dahil sistemiyle Almanların tercihinde değerli rol oynuyor” diye konuştu.

ANTALYA TURİZMİNİN BİRİNCİ GÖZ AĞRISI

Almanların, bu yılki Antalya gelişlerini kıymetlendiren Yavuz, “Almanya’dan gelişlerin 2019 yılına nazaran yüzde 12’nin üzerinde seyrettiğini görüyoruz. Bu yılın birinci 6 ayında Almanya’dan Antalya’ya 955 bin turist geldi. 1-12 Temmuz ortasındaki 202 bin şahısla toplam Alman turist sayısı 1 milyon 157 bine ulaştı. Almanya’dan Antalya’ya yönelik ay sonuna kadar planlanan uçuş datalarına nazaran, temmuz ayında yarım milyonun üstünde Alman turist kente bekleniyor. Şu anda Almanya’dan planlanan tüm uçuşlar dolu geliyor. Bu yılın ocak-temmuz periyodunda 1,5 milyonun üzerinde Alman turist Antalya’ya gelmiş olacak. Turizm tarihinin en yeterli yılı olan 2019’un tıpkı periyodunda 1 milyon 330 bin Alman turist Antalya’ya gelmişti” tabirini kullandı.

İLK KEZ 3 MİLYONU GÖRECEK

Alman turist gelişlerinin ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarında da 1,5 milyonu aşmasını bekledikleri açıklayan Yavuz, şunları kaydetti:

“Yılbaşında öngördüğümüz 3 milyonu bulacak üzere gözüküyor. Çocuklu aileler temmuz- ağustos periyodunu, orta yaş üzeri ve emekliler eylül, ekim ve kasım ayını tercih ediyor. Pandemiyle ilgili inanılmaz bir durum yaşanmazsa bu yıl kasım sonuna kadar Alman konukları Antalya’da göreceğiz. Antalya turizmi de 2 milyon 943 bin bireyle tarihinde en yüksek Alman turist ağırladığı 2015 yılından sonra birinci kez 2022’de 3 milyon sayısını görmüş olacak. 84 milyon nüfuslu Almanya’da, Alman nüfusun yaklaşık 61 milyon, 23 milyon da öbür ülkelerden Alman vatandaşlığına geçenler oldu. 20 milyon üzerindeki bu nüfus orta ölçekli bir Avrupa ülkesi kadar kapasiteye sahip. Son yıllarda turizmle birlikte bu gücün farkına varıldı. Seyahati aksatmadan yapan bir kitle olarak bütün tatil destinasyonlarını tercih ediyorlar. Bilhassa Türkiye onlar için çok cazip. Ve her yıl artarak Türkiye ziyaretlerini yapıyorlar. Bu yüzden Alman uçaklarından yüzde 70 civarında Alman vatandaşı çıkarken, yüzde 30 kadarı sonradan Alman vatandaşlığını almış bireylerden oluşuyor.”

5 YIL SONRA TEKRAR RUSLARI GEÇTİ

Antalya turizm dalı oluştuğundan beri uzun yıllar en çok turistin geldiği ülkeler sıralamasında, Almanya’nın daima başı çektiğini söyleyen Yavuz, “Antalya’da Almanlar en son 2016 yılında 1 milyon 975 bin turist sayısıyla birinci oldu. 2017’den 2021’e kadarki son 5 yılda ise Ruslar birinci sırayı aldı. Bu yıl 12 Temmuz prestijiyle 1 milyon 157 bin turistle Almanlar 5 yıl ortadan sonra tekrar birinci sırada. Rusya ise 12 Temmuz prestijiyle 956 bin turistle ikinci sırada” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir