Doğru

İlhami Çil, darbe teşebbüsünden sonra kurulan 15 Temmuz Derneği’nde İdare Heyeti Üyesi olarak vazife yapıyor. Çil o gece büyük bir Türk bayrağı taşıyarak köprüye yürüdüklerini, gişeleri geçtikten sonra ateş edildiğini, o sırada yaralandığını anlattı.

“CAN PAZARIYDI, HERKES BİRBİRİNE YARDIM ETMEYE ÇALIŞIYORDUö

Yaşananları hazmedemediğini söz eden Çil, darbe gecesiyle ilgili şunları anlattı: “15 Temmuz’da işimiz gereği Avrupa yakasındaydık. Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçerken haber geldi. Köprünün kapatıldığını, askerler tarafından aksiyon yapıldığını söylediler. Polis varken asker neden köprüyü kapatsın diye düşündük. Darbe olacağı aklımızın ucundan geçmedi. Köprüye yanlışsız ilerlemeye başladık. Aklımıza Cumhurbaşkanımız geldi, torununu bile bırakmazlar diye düşündük. Cumhurbaşkanımızın nerede olduğunu aramaya başladık.

Şehir dışında olduğunu öğrendik. Biz yeniden de Kısıklı’ya gerçek gitmeye karar verdik. Köprüye hakikat geldiğimizde bu hainler Anadolu yakasından Avrupa’ya geçişi yasaklamıştı. Geçenlere silah doğrultuyorlardı. O esnada askerlere seslendik. Yaptıklarının yanlış olduklarını söyledik. Akabinde silahlarını bize doğrulttular. Biz konutumuza dönemezdik. Darbelerin makus olduğunu bildiğimiz için, konutumuza gidemezdik. Aracımızı Kısıklı’ya bıraktık ve köprüye gerçek tekrar geri döndük. Köprüye vardığımızda ateş ediliyordu.

Onların önüne gitmeye karar verdik. Büyük bir bayrak açtık. O gün çok kalabalık olduğumuzu sanmıştık lakin, o denli değilmişiz. Oraya yürümeye başladık, gişeleri geçtikten sonra ateş ettiklerini gördük. Ben de dahil olmak üzere vurulduk ve yere düştük. Ben kalkmaya çalıştım lakin, kalkamadım. Can pazarıydı, herkes birbirine yardım etmeye çalışıyordu. İşte bu türlü bir aziz milletin evlatlarıyız. Elhamdülillah, bu millet bu hainlere geçit vermedi, bundan sonra da geçit vermeyecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir